אין כמו ללמוד מסודר. הרשמו כבר עכשיו וקבלו מיידית גישה לקורס דיגיטלי קצר וממוקד על שיטת הניהול האותנטי ואיך היא יכולה לעבוד בשבילך כבר מהיום הראשון

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

החזירו לידכם את השליטה באמצעות מסגור מחדש

מסגור כאסטרטגיה לפירוש המציאות

מסגור מחדש (Reframing) הוא כלי ליצירת שינוי תפיסה בתודעה, המשמש לפריצת דרך במצבים של קונפליקטים פנימיים וחיצוניים. ניתן להשתמש בו כשיש מצב של עימות, קושי או תחושה שאין מוצא. בעזרתו תוכלו להגיע לתפיסת מציאות שונה, שפותחת אפשרויות חדשות וטובות להתקדמות.
זהו כלי עוצמתי ביותר אשר זמין לכל אחד בכל עת.

מסגור מחדש משמש בעולמות רבים כמו פסיכולוגיה, התפתחות האישית, אמנות ושיווק. בתחום הניהול ניתן להשתמש בו לקבלת החלטות, לניהול אנרגיה, להנעת עובדים, להתמודדות עם פוליטיקה ארגונית, להובלת שינויים וליצירת פתרונות חדשים.
בתחילה השימוש בכלי של מסגור מחחדש עשוי להרגיש מלאכותי, אך עם הזמן והניסיון הוא הופך לטבע שני ומאפשר פריצת דרך גם במצבים שנתפסים כחסרי מוצא.

מסגור – הדרך בה אנו מפרשים את המציאות

באופן לא מודע אך ברציפות אנחנו “ממסגרים” (framing) אירועים, תהליכים ואינטראקציות. המסגור הוא אסטרטגיה אינטואיטיבית מעולה, שמסייעת לנו בכך שהיא מאפשרת לנו למצוא עוגנים בתוך הצפת המידע הקבועה שאנו חווים.

זהו תהליך מהיר מאוד, הכולל בחירה סלקטיבית של העובדות שנתפסות כרלוונטיות וחיבור שלהן לכדי סיפור קוהרנטי והגיוני, שנותן לעובדות הקשר וסדר. המסגרת שבחרנו באופן לא מודע תוחמת את הסיפור. לפי הסיפור שיצרנו אנו מבינים את המציאות ובוחרים כיצד לנהוג.

מסגרת התוחמת חלק מהנוף

לצד היתרונות הרבים במסגור, יש לו גם חסרונות.
אחד הבולטים בהם הוא שהנחות יסוד סמויות מנהלות אותנו ולמעשה שולטות על האופן בו אנו מבינים את המציאות. הצמצום בהצפת המידע שהמסגור מאפשר, יוצר לעיתים קרובות ראיה צרה מדי של המציאות.
נקודת מבט זו נדמית לנו כדרך היחידה לפרש את המציאות. לעיתים נראה שהגענו לדרך ללא מוצא או שהמוצא היחיד שאנו רואים אינו משרת אותנו.

פירוק חסמים באמצעות מסגור מחדש

לעומת זאת, המסגור מחדש , הוא פעולה מודעת שמאפשרת לנו לעצור בתחנות מסוימות ולבצע באופן פעיל שינוי תפיסה. מסגור מחדש יכול לשפר ולהועיל במצבים רבים אך מטעמי יעילות נבחר להשתמש בו בעיקר במצבים בהם אנו חווים רגשות של כעס, רתיעה, תסכול וכדומה, או פשוט כשאנו מרגישים תקועים.

מסגור מחדש נשען על מספר הנחות יסוד בשיטת ה- NLP. אחת מהן היא ההנחה ש”המפה איננה המציאות”. כלומר שהמציאות האובייקטיבית שונה מהאופן שבו אנו תופסים אותה.
כדי להבין את ההנחה הזו דמיינו שביקשנו מ 3 אנשים לצייר מפה של אותו אזור ולא קבענו הנחיות מגבילות. נקבל 3 מפות שונות מאוד זו מזו בקנה המידה, ברמת הפירוט, בייצוג של הפרטים השונים במפה וביחסים ביניהם.
ההנחה הזו מאפשרת לנו להחליף את המפה ולאמץ ייצוג שונה של המציאות. כלומר, שינוי תפיסה בדרך של בחירת פרשנות אחרת למצב.

הטכניקה הנרטיבית למסגור מחדש

יש טכניקות רבות למסגור מחדש. הטכניקה המועדפת עלי לרוב היא הנרטיבית. היא אפקטיבית מאוד, כיוון שלסיפורים יש השפעה מיידית על התודעה שלנו. הם עוקפים התנגדויות ו”נספגים” בנו. יתרון נוסף שלה, הוא שקל לפתח בה מיומנות גבוהה מהר.
בטכניקה הזו, כשיש אירוע שאנו חווים כבעייתי , נפרק את סיפור המקרה כפי שאנו מבינים אותו כעת, לעובדות ולפרשנות. כך,נניח על “שולחן” מטאפורי שתי ערימות שונות – העובדות והפרשנות.

כשנפרק את סיפור המקרה ונבחן את העובדות, כמעט תמיד נראה שיש עובדות נוספות שלא לקחנו בחשבון, שיכולה להיות להן השפעה מכרעת על הפרשנות שנתנו למצב.
כשנראה את הפרשנות בנפרד מהעובדות, נוכל לזהות קפיצות שעשינו המבוססות על הנחות יסוד מוטעות.

מסגור מחדש – המקרה של ירון

קחו לדוגמא לסיפור את ירון, מנהל תחום בחברה בתחום השירותים, שהגיע אלי לפגישת מיקוד לפני כמה שבועות. כשהקורונה הכתה לראשונה, הוא הוצא לחל”ת והיה מתוסכל מאוד מההחלטה.
ירון ישב בבית ומיום ליום הרגיש איך הוא מתמלא מרמור. עם הזמן תחושת העלבון לא הרפתה ואפילו הלכה והתעצמה. הוא הרגיש איך האנרגיה נשאבת ממנו.
הסיפור של ירון מובא כאן בהסכמתו ובשינויים מתחייבים, כדי לשמור על פרטיותו.

בראשו של ירון חזרה מחשבה עיקשת: “שנים אני נותן את הנשמה לחברה הזו. לא מוריד את הרגל מהגז, נותן ונותן מעצמי, גם כשזה בא על חשבון המשפחה שלי. והנה פתאום אני מגלה שלא סופרים אותי ושכל מה שהשקעתי לא מוערך ולא שווה כלום. אני יודע שיש עובדים שלא הוצאו לחל”ת. אם היו מעריכים אותי כמו שמגיע לי, אם לא היו מזלזלים בי – לא היו מוציאים אותי לחל”ת”. כשהוחזר לעבודה, ירון חשב שהדברים יחזרו למסלולם, אך הוא לא הצליח להשתחרר מהמועקה והגיע לעבודה בתחושה של חוסר רצון עמוק. הוא הרגיש במלכודת. הוא לא יכול היה לחזור ולתקשר עם הממונים עליו כאילו לא קרה כלום ומצד שני הרגיש שלפתוח את הנושא יעמיד אותו באור שלילי. במצב הנוכחי במשק הוא לא רצה לעזוב את מקום העבודה אבל כך גם לא רצה להמשיך.

ירון החליט לקבל עזרה חיצונית. בפגישה השתמשנו בכלי של מסגור מחדש כדי שירון יוכל להשתחרר מהמועקה ששיתקה אותו בעזרת.

איך ירון נעזר במסגור מחדש?

השלב הראשון במסגור מחדש – לפרק את הסיפור

כדי להגיע לשינוי תפיסה התחלנו בפירוק הסיפור וסיווג הפרטים בו לעובדות ולפרשנות.

מה הן העובדות?
– ירון בתפקיד ניהולי בחברה.
– הוא עובד ותיק שהתקדם לתפקיד הניהולי מתוך הארגון.
– הקורונה אירעה.
– ירון הוצא לחל”ת.
– יש עובדים שלא הוצאו לחל”ת.
– ירון לא קיבל הסבר משכנע על ההחלטה.

מהי הפרשנות של ירון?
– ההשקעה שלי והעבודה שלי לא מוערכות.
– עובדים אחרים יותר מוערכים ממני.
– החברה חושבת שאני לא נדרש.
– החברה מזלזלת בי.

השלב השני במסגור מחדש – לאסוף עובדות חסרות

כחלק מתהליך המסגור האוטומטי, ישנן עובדות רבות מתעלמים מהן ולא מכניסים לסיפור. לצורך שינוי תפיסה חשוב לזהות את העובדות הללו, שהשמטנו מהסיפור.
איך אוספים עובדות חסרות בלי להשקיע הרבה זמן ואנרגיה ולבצע תחקיר מקיף?
לרוב, אנשים בעמדות ניהול יכולים לראות תמונה מערכתית. תרגיל החלפת נקודת המבט בדרך כלל מביא למודעות באופן מהיר מאוד עובדות חשובות שהושמטו. התרגיל נשען על הנחת יסוד נוספת של NLP והיא שביסוד כל התנהגות יש כוונה חיובית. מי שיבין את הכוונה החיובית של דמות אחרת במצב הבעייתי ירוויח גמישות גדולה יותר בהבנת המצב וכתוצאה מכך יוכל לזהות נתיב להתקדמות ממנו.

ביקשתי מירון לנשום עמוק ולדמיין שהוא אחד המנהלים בחברה שקיבלו את ההחלטה להוציא אותו לחל”ת. ירון שיתף פעולה ואז ראיינתי אותו וביקשתי ממנו לתאר את המצב מנקודת מבטו של אותו מנהל ולדבר כאילו מגרונו.

ירון, בתפקיד המנהל ההוא, אמר כך:
“התפשטות הקורונה העמידה את החברה במצב בעייתי. כולנו הבנו שקורה דבר גדול אבל לא ידענו איך לאכול את זה ולמה לצפות. הסגר וההנחיות קטעו חלק משמעותי מהפעילות שלנו ובנוסף היה הרבה לחץ אצל הלקוחות שהביא לשיתוק. כדי שהחברה תוכל להמשיך ולהתקיים, היה צורך בקבלת החלטות קשות. במיוחד היה צורך לצמצם את הפעילות למינימום ההכרחי, כדי לוודא שהחברה תוכל לעבור את המשבר. החלטנו להוציא הרבה עובדים לחל”ת. בחרנו להוציא הרבה מנהלים כי היה לנו ברור שהם יקבלו את זה בצורה טובה יותר ושיש להם יותר יכולת להתמודד עם המצב. העדפנו להשאיר כמה שיותר עובדים זוטרים, חלקם כי ידענו שהם במצב כלכלי או אישי פחות טוב וחלקם היו דרושים כדי להפעיל את הדברים הטכניים שלא ניתן היה לעצור. החזקנו בעבודה מינימום של עובדים. ככה יצרנו מרווח נשימה שאיפשר לנו להתארגן במצב החדש. ברגע שהתאפסנו, החזרנו כמה שיותר עובדים לעבודה. זו הייתה החלטה קשה ומאוד לא נעימה, אבל הכרחית”.

לאחר התרגיל הזה חיפשנו באופן פעיל עובדות נוספות, שיוכלו לתמוך בפרשנות האחרת או להפריך אותה.

השלב השלישי במסגור מחדש – לבחור פרשנות אחרת

עכשיו אפשר לבחון את העובדות החדשות ולבחור פרשנות שתאגד אותן לסיפור הגיוני. 

מה הן העובדות?

העובדות שירון זיהה לפני התרגיל:

– ירון בתפקיד ניהולי בחברה.
– הוא עובד ותיק שהתקדם לתפקיד הניהולי מתוך הארגון.
– הקורונה אירעה.
– ירון הוצא לחל”ת.
– יש עובדים שלא הוצאו לחל”ת.
– ירון לא קיבל הסבר משכנע על ההחלטה.

העובדות החדשות שנוספו:

– פעילות רבה של החברה הייתה משותקת בגלל הסגר או בגלל קיפאון של לקוחות.
– בהנהלה הבכירה היו תחושות קשות של חשש וחוסר ודאות.
– בהנהלה הבכירה התקבלה החלטה לשמר מינימום פעילות עד להערכות מחדש.
– הוצאו לחל”ת מנהלים נוספים.
– לירון יש הרבה אינדיקציות שהוא מוערך.
– בין העובדים שהוצאו גם הם לחל”ת יש כאלה שירון יודע בודאות שהם מוערכים.
– ההנהלה הבכירה העדיפה להוציא לחל”ת עובדים שהניחה שיוכלו לעמוד בכך טוב יותר מאחרים.

מהי הפרשנות של ירון כעת?

– הקורונה יצרה מצב חדש שמאיים על החברה.
– החברה נקטה בפעולות כדי למזער את הפגיעה ולהמשיך את קיומה.
– אחת הפעולות הללו הייתה הוצאת עובדים לחל”ת, ביניהם מנהלים ועובדים טובים.
– הוא עובד מוערך. לעובדה שהוציאו אותו לחל”ת אין קשר לביצועים שלו בעבודה.
– לירון יש ביקורת על האופן שבו ההחלטה בוצעה, אך הוא לא חושב שזה נעשה כדי לפגוע בו.
– מתרחש כעת שינוי וכדאי לו הבין איך הוא משתלב בו.

בעזרת הכלים האלה ירון לא מוכר לעצמו אשליות. הוא אינו מספר לעצמו כעת סיפור מנותק מהמציאות. הפרשנות שלו תואמת את העובדות. אותן עובדות שהיו בפניו נותרו ללא שינוי, אך התווספו אליהן עובדות חדשות.
בעקבות המסגור מחדש לירון יש פרשנות חדשה, ש פותחת לו מרחב גדול יותר של אפשרויות לפעולה.
בעזרת שינוי תפיסה הוא הצליח להחזיר לעצמו את הביטחון העצמי ולזהות את אפשרויות הפעולה שפתוחות בפניו ממקום שקט וחיובי יותר.

ירון הבין שחשוב לו מאוד לא לעבור על מה שקרה לסדר היום והוא רצה להעביר להנהלה את התחושה שלו שההחלטה לא הוסברה כנדרש ושנוצרה פגיעה לא הכרחית. הוא החליט ליזום הפקת לקחים עם הפנים קדימה, כדי שבעתיד אפשר יהיה למזער את הפגיעה הרגשית בעובדים, גם כאשר יש צורך בהחלטות קשות.

אמצו את הכלי של מסגור מחדש

יש לנו יכולת לבחור את המסגרת. את הסיפור שנספר לעצמנו ולסביבה.
הסיפור שבאמצעותו נוכל להבין את המציאות, לכוון ולמקד את עצמנו. המסגור מחדש מאפשר לנו לתעל את האנרגיות שלנו כך שיעבדו לטובתינו ולא נגדנו ויפתחו לנו אפשרויות במקום לצמצם את מרחב הפעולה שלנו.

ייתכן שבפעמים הראשונות השימוש בכלי יראה לכם מלאכותי, אך הוא עובד! ככל שתרבו להשתמש בו הוא יהפוך לטבע שני. בעזרת מסגור מחדש, במקום לראות דרך ללא מוצא תראו צמתים שיאפשרו לכם לבחור בנתיב הפעולה המתאים, זה שיוביל אתכם לתוצאה הרצויה לכם. לכן כדאי להשקיע את המאמץ עד להטמעתו.

רוצה לגלות מהם כל היבטי הניהול בתפקיד שלך?

אני מזמינה אותך לקבל ממני את המדריך “משולש הניהול” במתנה!

רוצה ללמוד כלי פרקטי שיחזק את החוסן הניהולי שלך במהירות?

מציאות הנוכחית של שינויים גדולים, עומסים אדירים ומשאבים מצומצמים כלי ניהולי עוצמתי ומקורי יחזק את החוסן הניהולי שלך, יכוון וימקד אותך בדיוק ובמהירות.

איך לחזק את החוסן הניהולי שלך באמצעות דימוי מוביל
ערכה דיגיטלית ללמידה עצמית

תמר ויינר

רוצה ללמוד איך למפות את התפקיד שלך ולא לפספס אף אחד מהיבטי הניהול החשובים?

קבלו עדכונים, טיפים והטבות ישר למייל
זרקור לניהול אותנטי - להתחבר לחווית ניהול משמעותית

חיפוש באתר

דילוג לתוכן