אין כמו ללמוד מסודר. הרשמו כבר עכשיו וקבלו מיידית גישה לקורס דיגיטלי קצר וממוקד על שיטת הניהול האותנטי ואיך היא יכולה לעבוד בשבילך כבר מהיום הראשון

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מנהיגות ניהולית בתקופה של מתח קיצוני

המתח בחברה הישראלית, בכלכלה ובפוליטיקה נמצא איתנו כבר תקופה ממושכת ובימים אלה הוא מגיע לנקודת רתיחה חדשה. המתח הזה פוגש אותנו כבני אדם ומשפיע עלינו כאנשים פרטיים, אך הוא גם משפיע על הניהול שלנו. 

בפוסט זה אתמקד בניהול אנשים בתקופה הזו.

אני מדברת עם הרבה מאוד אנשים בתפקידי ניהול ואני מתרשמת שבנוסף למורכבות הרגילה של התקופה, שבה צריך להחזיק את העבודה במקביל להתרופפות המסגרות שהקיץ תמיד מביא איתו, המצב במדינה מהווה ערוץ נוסף שמעורר לא מעט דילמות ניהוליות שמתרכזות לשאלה האם נכון להתייחס למצב במדינה ואם כן איך לעשות זאת בלי להכניס את הסערה לתוך הארגון?

אני מאמינה שניהול הוא איכותי יותר, מחבר יותר ומניע יותר כשאנחנו נוכחים באופן מלא כבני אדם ומעודדים את הצוותים שלנו להיות נוכחים גם הם כבני אדם שלמים. אחד השינויים הגדולים שהתרחשו בעולם העבודה בשנים האחרונות הוא שאנשים מוכנים להשקיע את מיטב זמנם, כישרונותיהם ומרצם בעבודה רק במידה שהיא מאפשרת להם לבטא את עצמם ולממש את הערכים והשאיפות שלהם.

ההפרדה שהייתה כמעט מקודשת בעשורים האחרונים בין המקצועי נטו לאישי ולערכי מתבטאת במדדים נמוכים ביותר ברמת מחוברות העובדים, שלה השפעה על ביצועים ארגוניים משמעותיים. מדדים אלה מרמזים לנו שגישה משלבת בין האישי למקצועי היא כיוון אפקטיבי יותר.

חשוב לזכור שאנשים הם שונים מאוד אחד מהשני גם בדעות, בצרכים וגם בחוויות שהם עוברים בימים אלה. יש שזקוקים לתת מקום לעמדות ולפעילות שלהם ויש שזקוקים דווקא לאי של שקט ויציבות, שמהווה עבורם עוגן של ביטחון במציאות הסוערת. לכן ההמלצה שלי היא לא להתעלם מהמצב, אבל להבהיר מתי, איפה ואיך אנשים יכולים לקבל מענה לצרכים שלהם בהקשר הזה.

הנה כמה דוגמאות שאספתי לניהול אנשים בתקופה זו:

התייחסות אישית: 

להעלות את המצב במדינה בישיבת הצוות הקרובה. להעלות למודעות את המתח שיכול לחלחל ולבקש מאנשים להיות קשובים לעצמם ורגישים במיוחד לחבריהם לעבודה. להזמין את מי שיש להם צורך או בקשה לפנות אליך ביחידות. ככל זיהית שמי מחברי הצוות בקושי או בשחיקה – אני ממליצה ליזום פניה אישית אליהם, לאפשר להם לאוורר את מה שעובר עליהם ולבחון אם ביכולתך להקל עליהם.

התאמות בתכנית העבודה: 

לבדוק מה אפשר לרווח בתכנית העבודה, כדי להפחית לחצים. האם ניתן להפנות קשב לטובת תשתיות עבודה (תהליכי עבודה, תכנית בקרה, מבנה ארגוני וכדומה) שיחזקו את החיבור לעבודה ויטייבו אותה כך שניתן יהיה לרוץ חלק ומהר יותר בסיום התקופה?

מדיניות: 

ככל שיש מדיניות ברורה לגבי היעדרויות/ פעילות במשרד/ התבטאויות בכירים ועובדים/ עמדת הארגון – לתקשר אותה ואת הסיבות לה לצוות ולשותפים. אלמלא כן, עלולים להתעורר מתחים פנימיים ותחושת ניכור.

ככל שאין מדיניות כזו – לבחון האם היא נדרשת בהתחשב במאפייני הצוות והארגון? מדיניות מאפשרת קבלת החלטות מהירה וטובה יותר, אך נדרשים משאבים כדי לגבש אותה. מבט משקיף וסוקר יאפשר לך לבחור אם זה הצעד הנכון עבורך.

מעגלי שיח/ פעילות בונה ומחברת

ישנם ארגונים המקדמים חיבורים, שיח וערבות הדדית בחברה הישראלית. ניתן להציע פעילות למעוניינים בכך בארגון. באופן זה הארגון מצטייר כמי שאינו מנותק מהמצב אך נוקט עמדה שהיא בה בעת מקדמת ולא פוליטית.

חשוב לזכור: ניהול עצמי הוא תנאי להצלחה בניהול אנשים. 

לכן לפני כל פעולה מנהיגותית, חשוב להפנות קשב למה שעובר עליך בימים אלה:

  • אם הכוחות שלך הדלדלו בתקופה הזו – זה הכרחי למלא את המצבר שלך קודם. 
  • אם לך יש תחושה של הצפה – לתעדף ולמקד את עצמך אל מול האילוצים הקיימים. 
  • אם הצטברו בך רגשות קשים – לווסת באופן יזום כדי לחזור להובלה מקדמת.

רוצה להתייעץ איתי על ניהול אנשים, ניהול העבודה או ניהול עצמי בתקופה זו? אני מזמינה אותך לכתוב לי!

רוצה ללמוד כלי פרקטי שיחזק את החוסן הניהולי שלך במהירות?

מציאות הנוכחית של שינויים גדולים, עומסים אדירים ומשאבים מצומצמים כלי ניהולי עוצמתי ומקורי יחזק את החוסן הניהולי שלך, יכוון וימקד אותך בדיוק ובמהירות.

איך לחזק את החוסן הניהולי שלך באמצעות דימוי מוביל
ערכה דיגיטלית ללמידה עצמית

קבלו עדכונים, טיפים והטבות ישר למייל
זרקור לניהול אותנטי - להתחבר לחווית ניהול משמעותית

חיפוש באתר

דילוג לתוכן