אין כמו ללמוד מסודר. הרשמו כבר עכשיו וקבלו מיידית גישה לקורס דיגיטלי קצר וממוקד על שיטת הניהול האותנטי ואיך היא יכולה לעבוד בשבילך כבר מהיום הראשון

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המודל הלוגי: כלי ניהול רב עוצמה בתקופות של שינוי

כמנהלים ומנהלות, אנחנו מתמודדים בכל יום עם אתגרים רבים, שכן עלינו להוביל להשגת מטרות במציאות מרובת שחקנים ואינטרסים ומוגבלת במשאבים.

אתגרים אלה רק גוברים בשל שינויים גלובליים ומקומיים גדולים תכופים (כמו הקורונה, ההאטה הכלכלית והתפתחות הטכנולוגיה). כדי להגיב נכון ובזמן לשינויים אלה, נדרשים עירנות, ניתוח מדויק והתאמה מהירה של התכניות, המסרים ודרכי העבודה לסיכונים ולהזדמנויות חדשים שצצים על בסיס יומי.

המורכבות הגוברת של התפקיד מגדילה את העומס ויכולה לשחוק גם את המנהלים והמנהלות המנוסים ביותר. כאן נכנס לתמונה המודל הלוגי – כלי ניהול רב עוצמה כלי שעוזר להתמקד ולנווט ביעילות ובהצלחה גם בתנאים של חוסר יציבות, מורכבות ואי ודאות.

גם אם הלו”ז לך עמוס מאוד וקשה לך לפנות זמן ללמידה, אני ממליצה לך בחום לעשות כל מאמץ וללמוד את הכלי של המודל הלוגי. הכלי היחיד הזה רלוונטי לכל כך הרבה משימות ניהול ולכן ההשקעה שלך בלמידה שלו תשתלם לך ביותר.

במאמר זה אציג בקצרה את המודל הלוגי ו – 10 שימושים שהופכים אותו לכלי כל כך משמעותי בארגז הכלים הניהולי.

מהו המודל הלוגי

המודל הלוגי הוא מסגרת מארגנת מידע בדרך היוצרת הקשר, קוהרנטיות ומשמעות, המסייעת למנהלים בתהליך התכנון והיישום של יוזמות.

הוא מאפשר לזהות בבהירות את המרכיבים החיוניים של ארגון, פרויקט או מהלך ולהבטיח שכל אלמנט בהם מיושר עם המטרות הגדולות ומקדם את הערך שמבקשים לספק.

אלו הן עשר סיבות מדוע המודל הלוגי הוא כלי חובה למנהלים אשר רוצים להצליח ולְשַׂגְשֵׂג גם בזמנים של שינויים גדולים:

1. מספק מסגרת ברורה לתכנון: 

המודל הלוגי מספק פורמט מובנה שמקל מאוד על גיבוש האסטרטגיה הנכונה ועל בחירת הטקטיקות הטובות ביותר כדי להוציא אותה לפועל. הפרוטוקול המובנה לעבודה עם הכלי מסייע מאוד על זיהוי השלבים הנדרשים להשגת היעדים שהגדרת, כמו גם על מידת הישימות שלהם.

2. משפר את קבלת ההחלטות: 

המודל הלוגי הוא כלי ניהול המסייע בקבלת החלטות מושכלות תוך כדי תנועה וללא צורך בהשקעת משאבים רבה על סמך הבנה ברורה של האסטרטגיה והטקטיקות שנבחרו והסיבות שהובילו לבחירתן. על ידי זיהוי הקשרים בין הצרכים, התשומות, הפעולות, התוצאות וההשפעה המצופה ואריזתן לסיפור קוהרנטי עם הקשר ברור, קל הרבה יותר להעריך את האפקטיביות של תרחישים שונים ולקבל החלטות המבוססות על קריטריונים ברורים.

3. מגדיל את הפרודוקטיביות: 

המודל הלוגי עוזר לייעל את השימוש במשאבים העומדים לרשותך. מאחר והוא יוצר מסגרת ברורה שקל להטמיע ולזכור, הוא מסייע בהבניית תהליכי העבודה היעילים והאפקטיביים ביותר העומדים בתנאי סף ובתיעדוף שקבעת. הבהירות הזו מאפשרת לך וגם לצוות שעובד איתך למקד את מאמציכם בפעולות באותם מרכיבים שיקדמו במיוחד את השגת התוצאות הרצויות שהוגדרו.

4. מגביר את מעורבות העובדים: 

המודל הלוגי עוזר להגביר את מעורבות העובדים, את החיבור שלהם לעבודה ואת המוטיבציה שלהם. הוא מציג בצורה ברורה את ההקשר בין החזון, המטרות, היעדים והמשימות, כך שהערך של העבודה ברור. מאחר והמודל מודולארי וניתן לבצע בו התאמות בהתאם למציאות המשתנה ולנתוני הביצוע המצטברים, הוא מסייע בהחלפת תסכול מחסמים או מאי התקדמות לסקרנות ועניין למצוא את הפיצוח הנכון שיביא לתוצאות הרצויות. שיתוף הצוות ובעלי העניין בפיתוח המודל הלוגי או בתיקוף שלו יוצר תחושת תחושת בעלות והעצמה שמגבירה גם היא את המוטיבציה והמחויבות למשימה.

רוצה לפתח את החוסן הניהולי שלך?

בהדרכה של שעה ללא תשלום אתן לך את נוסחת 5 השלבים של פיתוח החוסן הניהולי.
בתאריך ה4.9 בשעה 17:00 בזום.

5. משפר תקשורת ותיאום:

המודל הלוגי מספק שפה משותפת למנהלים ולבעלי עניין ומקל על כל התקשורת הנוגעת לתוכניות העבודה, לפרויקטים שרצים וליוזמות חדשות. על ידי שימוש בפורמט שמספק המודל, יהיה לך פשוט הרבה יותר להבטיח שלכל בעלי העניין תהיה הבנה ברורה של המטרות, היעדים והתוצאות של התוכנית, יהיה לך קל לנמק את ההחלטות שקיבלת, לגייס תמיכה ושיתוף פעולה במהלכים שברצונך לקדם ולהגביר את ההטמעה של המדיניות שנקבעה בעבודה השוטפת של כולם.

6. תומך באחריות ובשיפור:

אחת מפעולות הניהול המרכזיות היא ביצוע בקרה והערכה של הפעילות ברמת היעילות, האפקטיביות והאיכות שלה. מאחר והמודל הלוגי מבנה את העבודה, ניתן להשוות את  התוצאות בפועל לתוצאות הצפויות, לבודד את ההשפעה של מרכיבי העבודה ולזהות בדיוק לאן נדרש להפנות את הקשב ואת המשאבים ואילו שינויים או התאמות נדרשים.

7. מקדם יצירתיות:

המודל הלוגי מעודד חשיבה יצירתית וחדשנות. הצבת התוצאות המצופות מול הצרכים שזוהו יוצרת מרחב מוגדר שבו יש חופש לחקור דרכים חדשות להשגת התוצאות הרצויות ולאתגר את החשיבה הקונבנציונלית – גם שלך וגם של הצוות שלך.

8. מגן מפני שחיקה:

המודל הלוגי שומר מפני שחיקה – גם עליך וגם על הצוות שלך. קודם כל, מאחר והוא מקל מאוד על הזיהוי מה עובד ומה צריך לשפר, הוא מפחית את הלחץ הקשור בניהול תוכניות ופרויקטים מורכבים. אבל זה לא הכל! אחד ממחוללי השחיקה הגדולים ביותר הוא עשייה שמרגישה חסרת משמעות, משום ששוקעים כל כך בשוטף עד שקשה להחזיק את התמונה הגדולה. מחולל שחיקה אימתני נוסף הוא התסכול הנוצר מתחושה של פול גז בניוטרל, כשהמאמצים הרבים המושקעים לא מביאים לתוצאות המצופות. המודל הלוגי מחזיק עבורך גם את המשמעות וגם את הקשר בין המאמצים שלך לתשואה שלהם עבורך.

9. מסייע בניהול סיכונים:

לכל בחירה ולכל החלטה יש יתרונות וחסרונות. מאחר והמודל יוצר תהליך מובנה של זיהוי חלופות לפעולה והערכתן בהתאם לקריטריונים מוגדרים, הערכת ההזדמנויות והסיכונים בכל חלופה היא חלק בלתי נפרד מתהליך קבלת ההחלטות. כך נפתח לך השער לטיפול בסיכונים ולמקסום ההזדמנויות והשליטה עוברת לידיים שלך.

10. מקל על התאמה למציאות משתנה: 

המודל הלוגי מותאם למציאות משתנה וניתן לעדכון לפי הצורך. על ידי שימוש במודל כמסמך חי, ביכולתך להבין במהירות את הרלוונטיות של מידע חדש שמתגלה, לדעת איזה מידע נוסף עליך לאתר ולהתאים את האסטרטגיות, הטקטיקות וסדרי העדיפויות שלך למידע החדש. כך התגובה הנכונה לשינויים בסביבה המשפיעה עליך הופכת להיות ברורה ומהירה יותר.

יתרון גדול של המודל הלוגי ככלי ניהול, הוא ההתאמה שלו לשימוש בכל מגזר וענף, ובכל גודל של ארגון ובכל תפקיד, משום שהוא נשען על התורה המקצועית הרלוונטית ועל ניתוח סביבת הפעולה הספציפית לך. 

בין אם התפקיד שלך הוא במגזר הפרטי או הציבורי, בתעשייה, בהייטק או בקמעונאות או במתן שירותים, בין אם יש לך צוות גדול או העסק שלך הוא של אדם אחד – המודל הלוגי הוא כלי שישדרג את העבודה שלך בכמה רמות, יחסוך לך זמן ומשאבים ויוריד ממך עומסים.

אם הכלי הזה עדיין לא משמש אותך, זה הזמן להכיר אותו ולהנות משלל היתרונות הרבים שלו עבורך.

רוצה ללמוד כלי פרקטי שיחזק את החוסן הניהולי שלך במהירות?

מציאות הנוכחית של שינויים גדולים, עומסים אדירים ומשאבים מצומצמים כלי ניהולי עוצמתי ומקורי יחזק את החוסן הניהולי שלך, יכוון וימקד אותך בדיוק ובמהירות.

איך לחזק את החוסן הניהולי שלך באמצעות דימוי מוביל
ערכה דיגיטלית ללמידה עצמית

קבלו עדכונים, טיפים והטבות ישר למייל
זרקור לניהול אותנטי - להתחבר לחווית ניהול משמעותית

חיפוש באתר

דילוג לתוכן